Bir Günde Gayrimenkul Tercihleri Değişir mi?

Bir Günde Gayrimenkul Tercihleri Değişir mi?


 Biz Gayrimenkul danışmanları satışa çıkacak olan mülklere değerleme yaparken fiyatı etkileyecek etmenlerden, yaş faktörünü biraz daha genişleterek 1999 öncesi ve sonrası diye sınıflandırırız. Çünkü 99 öncesi yapılan yapılar, deprem yönetmeliği o yıllarda da olmasına rağmen, yönetmeliğe uygun yapılmamış olarak değerlendirilir. Yönetmeliğe uygun yapılmış yapılar ise depremden hasar görmemiş olsa bile yıpranma etkisi göz önüne alınarak fiyatlandırılır. Her ne kadar, şimdiye değerleme raporlarında bu hususa dikkat edilse de, bundan sonraki süreçte alıcı tercihleri de göz önüne alınarak daha hassas fiyatlandırma yapılacağı kesin…

İstanbulda yaşadığımız deprem ile beraber gayrimenkul piyasasında kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Bir günde alıcıların gayrimenkul tercihleri değişti. Önümüzdeki 1 yıllık süreçte İhtiyaç sahipleri, 99 sonrası yapılmış, alüvyon (çamur) üzerine inşa edilmemiş, mümkünse az katlı, sahil hattına uzak bölgelerden ev almayı tercih edeceklerdir. Yatırımcılar ise, İstanbulda hız kazanacak olan kentsel dönüşüm bölgelerine yatırım yapmaya devam ederken, eski yapıların değerlerinde kısa vadede bir düşüş gözlemleyeceğiz. 

Hayatınızın en özel kararlarından biri olan gayrimenkul satın alırken, deprem bölgesinde yaşamanın bilinciyle, zemin etüdü yapılmış, gerekli yasal prosedürleri olağan yollardan tamamlamış ve güvenilir firmaların ürettiği yapılara yönelmenizi tavsiye ederim.

    Yazar hakkında

    Bora KARAKOL administrator

    Bir cevap yazın