Evinizin Satışını Etkileyen 3 Etmen

Evinizin Satışını Etkileyen 3 Etmen

MÜLKÜN SATIŞINI ETKİLEYEN 3 ETKEN

 

Gayrimenkul satmak, en az mülk almak kadar doğru strateji ve adımları uygulamayı gerektirir. Eğer hayatınızda hiç Gayrimenkul satmamışsanız şunu bilmelisiniz ki, odaklanmanız gereken şey doğru bir başlangıçtır. Doğru bir çıkış noktasından hareket ederek bütün süreçleri titizlikle tamamlarsanız, beklediğinizden daha kısa bir sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Doğru başlangıcınızın ilk adımı DOĞRU FİYAT ’tır. Fiyatı yanlış belirlenen mülkler maalesef satılamaz. Yıllarca yaşadığınız ve sizin gözünüzde çok değerli olan mülkünüz, ev almak için uzun yıllar para biriktirmiş ve alım kararı vermeden önce onlarca ev gezmiş bir alıcının gözünde daha hassas ve rayicinde değerlendirilir. Duygusal davranıp ekspertiz ( Çevre konutların liste fiyatları) yapılmadan belirlenen fiyatlar yüksek olasılıkla rayiç bedelin üzerinde kalıp evin satılamamasına neden olurlar. Satışa çıkarılan mülk, ancak sürecin başında doğru fiyatlandırılır ise uzun süre listede kalıp zamanla fiyat düşüren ve en sonunda da belirlenen fiyatın çok altında satılan mülklerin arasına katılmaktan kurtulur. Mülkünüzü satış listesine koyduğunuzda amaç ” en kısa zamanda sonuca ulaşmak” olmalıdır.

 

Fiyatı doğru belirledikten sonra karşınıza müdahale edemeyeceğiniz bir etken çıkacaktır.

 

LOKASYON;

Gayrimenkulünüz; yıllar önce henüz gelişmekte olan ama geleceği belirsiz bir yerden alınmış  ve satışa çıkardığınız  tarihte gelişim sürecini tamamlayan sosyal bir bölgenin içindeyse, karlı bir satış yapma olasılığınız mümkün.

 

Satış sürecini etkileyen TADİLAT faktörü ise genellikle satıcılar tarafından dikkate alınmaz. Ama alıcılar satın alma kararı verirken (eğer profesyonel yatırımcı değil ise) içerisinde işlem yapılmasına gerek olmayan, hemen oturuma uygun mülkleri tercih ederler.

 

Yeni bir mutfak – banyo dolabı kombinasyonu ve tertemiz boyanmış duvarlar için harcadığınız para, cebinize katlanarak geri dönecektir.

 

Satış sürecine güvenebileceğiniz bir Gayrimenkul Danışmanı ile başlamak, büyük olasılıkla mülkünüzü doğru bir strateji ile pazara çıkarıp kısa sürede satışa dönüştürmenize ve reel olarak daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

Bora Karakol

 

Yazar hakkında

Bora KARAKOL administrator

Bir cevap yazın